כניסה למועמד רשום

* כתובת דוא"ל

* סיסמה

כניסה למעסיק רשום

* כתובת דוא"ל

* סיסמה

זכור אימייל וסיסמה לכניסה הבאה


ניהול סיכונים עסקיים

שוקל להשקיע? בדוק מהו שיעור ההפסד הכספי שאתה יכול לספוג
מאת: עו"ד אלי עמר

 

אחת השאלות שעולות וצפות בפניו של כל משקיע היא השאלה של גובה סכום ההשקעה. עשרת אלפים שקלים? מאה אלף? חצי מיליון שקלים? עשרה מיליון שקלים? מאה מיליון? השאלות הללו מאפיינות לא רק אנשים שמחפשים אפיקי השקעה בסכומים נמוכים יחסית של עשרות או מאות אלפי שקלים אלא גם אנשים שעיסוקם הוא במאות מיליוני שקלים. האם השיקולים של חברה הנמצאת בעיצומו של מהלך השקעה בגובה של מאתיים מיליון שקלים זהים לקריטריונים של אדם פרטי המבקש להשקיע מהונו האישי סכום של מאתיים אלף שקלים? עד כמה שהדבר נשמע בעייתי – התשובה היא כן.

השיקולים בדבר גובה סכום ההשקעה זהים כאשר מדובר בכל סכום שהוא. השיקולים הם שנשארים ללא שינוי למרות שהסכומים יכולים להיות שונים בהרבה. הקריטריונים בגינם מתקבלת ההחלטה הופכים להיות להרבה יותר רציונאליים כאשר מדובר בהשקעות של מאות מיליוני שקלים – אבל אף אחד לא קבע שבהשקעה נמוכה יחסית של שישים אלף שקלים בלבד, לרציונאל אין תפקיד.

שאלת המפתח היא עד כמה אתה יכול להסתכן. אם סך ההון האישי שלך עומד על שני מיליון שקלים, הפסד של השקעה בת 150,000 תהיה כואבת אבל לא קטלנית. השקעה גרועה של 1,500,000 שקלים מתוך שני המיליון המהווים את סך ההון שלך – יכולה להפיל אותך כלכלית.

חברת 'תנובה מוצרי חלב', השקיעה 85 מיליון יורו בהקמת מחלבה מודרנית ומשוכללת ורפת חדישה ל-1,200 פרות ברומניה. הנתונים הראו כי התחייבויות שתי החברות הרומניות של תנובה הגיעו ליותר מ-100 מיליון יורו. על פי הודעת מנהל הכספים ב'תנובה רומניה' לספקים, תנובה ישראל הפסיקה להזרים כספים לכיסוי חובותיה של החברה הרומנית.

שתי החברות שבבעלות תנובה רומניה — תנובה רומניה רפת ותנובה רומניה מחלבה — הגישו בקשות לפירוק ברומניה. סכום זה לא גרם לתנובה לנעול את שעריה בישראל. ההפסד הוא צורם וכואב אבל התקבלה החלטה אמיצה מצד ההנהלה לגדר את החוב ולהמשיך הלאה.

השאלה השנייה היא עד כמה אתה אוהב או שונא סיכונים. שני טיפוסים אלה צריכים להיות מודעים לעצמם. לאחר מכן נציג גם את הרצף שבין שניהם. נתחיל מהקיצוניים. הדמות הראשונה אוהבת מאוד סיכון, האדרנלין זורם בגופה. מבחינת דמות זו, קפיצת באנג'י מתגמלת נפשית ברמה גבוהה מאוד. אין צורך בביטוח כי הסיכוי לתאונה אינו גבוה. אפשר להתכונן למבחן רק ערב קודם, כי יכול להיות שהמורה תהיה חולה. עבור דמות זו, הלוטו והטוטו מהווים מקור אהבה אמתיים. הדמות השנייה, בקצה הנגדי של הסקאלה, היא דמות שונאת סיכון. עבור הדמות הזאת, לוטו זה משחק לטיפשים. שלושה ימים לפני הטיסה לחו"ל, המזוודה מסודרת עד לרמה של רשימה כתובה המפרטת מה עדיין לא נארז. עבור דמות זו, עדיף ציפור אחת ביד מאשר שתי ציפורים על העץ. הדמות הזאת שונאת כל סיכון או סכנה. היא מבוטחת, אגב, עד לקצה של הקצה בכל סוגי הביטוחים הקיימים. סוכן הביטוח מאוד אוהב את הדמות הזאת.

נציג לרגע תמונה אופיינית של האדם השמרן כך, שבכל מצב, נוכל לזהותו. השמרן ואשתו השמרנית עובדים בדרך כלל כשכירים בעבודה ממשלתית (הרי אין סיכוי שהמדינה תפשוט את הרגל) במשך שנים רבות עד למועד פרישתם. הם לקחו משכנתא שאותה הם משלמים באדיקות מידי כל חודש והם כבר רואים באופק המתקרב את החודשים האחרונים לתשלום. אחת לשנה הם יוצאים לחופש ואפילו מצליחים לחסוך מעט בנוסף לפנסיה שלהם. בגיל 55 או שישים הם יסיימו לשלם את המשכנתא ואולי אפילו ירכשו רכב חדש, קטן, משפחתי. רמת הסיכון האישי שלהם שואפת לאפס וכל חסכונותיהם והשקעותיהם, כזוג או כשני אנשים נפרדים, תמיד סולידיים ביותר, הבטוחים ביותר, המוצעים רק בתוכניות חסכון בנקאיות. 

שלא יטעה אף אחד לחשוב – אין בכוונתי לעודד כאן לקיחת סיכון מחד ואני לא חושב ששמרנות זאת תכונת אופי גרועה, מאידך. אני מאוד מכבד אנשים שהצליחו להשיג בעבודה קשה כשכירים בית משלהם, שהצליחו לחסוך עבור הילדים ואפילו ליהנות מהכסף הזה. הם עובדים קשה ואין פה שום כוונה, ולו לרגע אחד, לקבוע כי החלטותיהם שגויות או מוטעות. במקביל, ועל אותו מישור בדיוק, אין לי שום כוונה לעודד השקעות חסרות סיכוי או כאלו המתקבלות בחיפזון וללא הפעלת שיקול דעת מקצועי. כלומר, אין שום הקלת ראש באנשים שהחליטו כי הם רוצים להיות שכירים ומצד שני, עידוד הרפתקניים המחליטים לשים את כל כספם במקום עסקי בלי כל בדיקה מקיפה. איני מזלזל בקיצוניות של השמרנים ובוודאי שלא מעודד בשום פנים ואופן לקיחת סיכונים עסקיים מיותרים ללא בקרה או בדיקה.

נבחן לרגע אחד את זה ההרפתקן. זה שלא נח לרגע. ואולי אלה הם בני זוג. שניהם עצמאיים (יכול להיות שהם עובדים אפילו באותה חברה שהקימו), הם אמנם אינם הרפתקנים בנשמה אבל שחקנים לטווח ארוך. הם מסוגלים להבין את המורכבות של עולם העסקים, לא חוששים לקחת סיכונים שאינם מטורפים, פורצי דרך, פורצי גבולות ולעיתים אפילו מובילים בתחומם. למרות שכבר נכוו מהפסדים בעבר. בכל זאת, בהגיע האפשרות הבאה הראשונה, הם ישקיעו 60,000 שקלים על מלאי שלדעתם ניתן יהיה למכור אותו בתוך מספר חודשים בסכומים גבוהים יותר. הם אלה שלוקחים סיכון.

עם השנים הם למדו גם לעבוד עם רשות המיסים, מס הכנסה, מע"מ, מכס, משטרה, עירייה ומכבי אש. הם למדו חוקים ותקנות הקשורים לתחום עיסוקם. הם מפגינים סבלנות ואורך רוח מול כולם  – נותני שירותים ולקוחות, והכי חשוב, הם עובדים באופן חוקי לחלוטין וכשר למהדרין. שום תקנה לא מופרת, שום חוק לא נעקף מסביב – אלא עבודה ישרה והוגנת לחלוטין.

וכאשר מדובר בהתנהגותם כמשקיעים הרי ששונא הסיכון יתנהג באופן סולידי ביותר, עם כמה שפחות הפתעות. ריביות קבועות וקניה של אגרות חוב מאוד סולידיות יאפיינו את פעילותו. אוהב הסיכון, מצד שני, יעדיף דברים נועזים, חדשים, שלא נוסו בשום מקום ורצוי – בארץ נידחת או בטכנולוגיה כלל לא מוכרת. אפשר ואף רצוי לקחת סיכון עסקי אך יש לעשות זאת בחוכמה, בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה".

 

 

*הכותב מייעץ ללקוחות 'מרכז המעסיקים של C.V.POOL'. לפרטים נוספים ולייעוץ ראשוני דיסקרטי 9874 *, info@cvpool.co.il 

 

* מטעמי נוחות הכתיבה בלבד, חלק מן הכתובים מנוסחים בלשון זכר, אך הם מתייחסים, כמובן, לגברים ונשים כאחד. C.V.POOL מאמינה בשיוויון זכוות מלא ואיסור אפלייה תעסוקתית.
** הדברים האמורים נכונים במקרים רבים, אך אין בהם בכדי להוות שידול, הכוונה או יעוץ אישי ומומלץ לבחון כל מקרה לגופו.
*** כל הזכויות שמורות. נשמח לשתף ידע מקצועי זה עם כל מי שנזקק לו. עם זאת, אין להעתיק, לשכפל, ו/או לבצע בדברים האמורים כל שימוש אחר ללא אישור מפורש בכתב מטעמנו.

צוות C.V.POOL ישמח לסייע בכל דבר ולהעמיד לרשות לקוחותנו את הפתרונות היעילים ביותר לגיוס עובדים. לפרטים ניתן לפנות, ללא התחייבות, לטל' 03-6207373.
חזרה לרשימת המאמרים