כניסה למועמד רשום

* כתובת דוא"ל

* סיסמה

כניסה למעסיק רשום

* כתובת דוא"ל

* סיסמה

זכור אימייל וסיסמה לכניסה הבאה


האם ניתן לפטר עובדת בהריון?

כותב המאמר עו"ד רון אובוז

מעסיקים, שימו לב! החוק הישראלי מטיל הגבלות חמורות ביותר על פיטורי עובדות בהריון!

 

כולם מכירים את חובת המעסיק לשלם שכר מינימום, לתת תלוש שכר בכל חודש ולשלם בגין זכויות סוציאליות כמו – ביטוח לאומי, פנסיה וחופשות. אך האם ידעת שהחוק הישראלי מגן על עובדת כך שלא ניתן לפטר עובדת בהריון ?
למעשה, לא רק שלא ניתן לפטר עובדת בהריון אלא שלא ניתן לפטר את העובדת גם בזמן חופשת הלידה ואפילו במהלך 60 הימים שעברו אחרי שחזרה מחופשת הלידה לעבודה.

 

יחד עם זאת, באפשרות המעסיק לפטר עובדת הנמצאת בהריון באמצעות פניה לממונה על חוק עבודת נשים במשרד הכלכלה כדי לקבל אישור לפטר אותה.
כיום, יש אפשרות לפנות למשרד התמ"ת כדי לקבל אישור לפטר את העובדת ובמקרה כזה יפנו אל העובדת ממשרד התמ"ת כדי לקבל את תגובתה ויזמינו אותה לשימוע אצל הממונה על החוק.
אנו ממליצים מאוד להיעזר בשירותי עורך דין בהגשת בקשות לממונה ובהופעה לשימוע וגם לעובדת מומלץ להיעזר בשירותי עו"ד בכתיבת התגובה למשרד התמ"ת מפני שמדובר בנקודה מאוד קריטית שיכולה להשפיע על המשך התעסוקה של העובדת ועל גובה הפיצוי הכספי.
מעסיק! במידה ובקשתך לא תהיה ערוכה בהתאם לחוק והטיעונים לא יעמדו בקריטריונים שבדין יכול הדבר להביא לכך שהעובדת תישאר בסופו של יום בעבודה או אף תישאר בבית ותמשיך לקבל שכר.
בהתאם לנתונים מעודכנים של משרד התמ"ת כ- 20% מהנשים שמעסיקיהם פנו לממונה בכדי לפטר אותם הצליחו לדחות את הבקשה לפיטורין ונשארו בעבודתם. כדאי מאוד להיערך נכון לדיון אצל הממונה בעזרת עו"ד הבקיא בדיני עבודה.

 

מעסיק, עליך לדעת שהעובדת אינה חייבת לספר בראיון הקבלה לעבודה שהיא נמצאת בהריון ולמעסיק אין זכות שלא לקבל אותה לעבודה רק בגלל שהיא בהריון. על המעסיק להיות זהיר מכיוון שבמידה והעובדת תצליח להראות שלא התקבלה לעבודה בגלל שהיא בהריון היא תהיה זכאית לפיצוי כספי גבוה מאוד.
בהתאם לחוק, עובדת לא חייבת לספר למעסיק שלה שהיא בהריון מיד כשהיא יודעת מזה. רק בחודש החמישי להריון יש חובה לעובדת לדווח למעסיקים שלה שהיא נמצאת בהריון – אבל עד אז אין חובה לספר.

 

אנו ממליצים למעסיקים להיזהר מאוד בראיונות עבודה בכל הנוגע לשאלות אישיות של מועמדות לגבי הריון ותכנון המשפחה מאחר ונשים בהריון מגיעות לעיתים לראיון עבודה עם מכשיר הקלטה. הדבר מאוד מקובל היום ואפילו מותר על פי החוק.
בהמלצת עורכי דין ובני משפחה נשים בהריון משתמשות בהקלטות שהן ביצעו במהלך ראיון העבודה כדי לתבוע אח"כ בבית הדין מעסיקים שלא קיבלו אותן לעבודה, מסיבות הנעוצות בהריון.
בהתאם לחוק, עובדת שפוטרה בגלל שהיתה בהריון או עובדת שלא התקבלה לעבודה בגלל היותה בהריון תהיה זכאית לפיצוי כספי שיכול להגיע עד ל-100,000 ₪ !

 

בתי הדין לעבודה מחמירים מאוד עם מעסיקים שפיטרו נשים בזמן שהיו בהריון. רק לאחרונה, עובדת מפעל "מילעוף" שפוטרה בזמן שהיתה בהריון זכתה לפיצוי כספי כולל של למעלה מ-100 אלף ₪ !

חשוב לדעת! לא מדובר בהגנה מוחלטת מפיטורים, כלומר, לא לכל עובדת שנמצאת בהריון יש הגנה מוחלטת מפיטורין כך שאי אפשר יהיה לפטר אותה.
ההגנה על העובדת מפיטורין קיימת כל עוד יש קשר בין הפיטורין להריון, כלומר מדובר באופן ודאי שהמעסיק פיטר את העובדת בגלל שהיא בהריון, למשל, כי הוא מעדיף באותה משרה עובדת אחרת שלא תצא בקרוב לחופשת לידה או עובדת שלא צריכה מנוחה כמו שצריכה אישה בהריון או עובדת שלא זקוקה לטיפולים רפואיים ולהיעדרות מהעבודה בגלל ההריון וכו'.
לעובדת כזו יש הגנה מוחלטת שלא ניתן לפטר אותה כשהיא בהריון.

 

לעומת זאת, יש מספר מקרים שבהם יהיה אפשר לפטר את העובדת גם כאשר היא בהריון וכדאי להתייעץ עם עו"ד לגבי כל מקרה לגופו– למשל, עובדת בהריון שלא עבדה 6 חודשים במקום עבודתה והפיטורין לא היו בגלל ההריון לא תהיה זכאית לפיצוי. בנוסף, יש משמעות למספר העובדים המועסקים באותו מקום עבודה כאשר במקרים מסוימים ניתן לפטר מבלי לפנות לממונה.

כדאי לדעת, במקרים מסוימים פיצוי כספי יכול להיפסק לטובת העובדת גם במידה והעובדת לא ידעה בזמן הפיטורין שהיא בהריון וגילתה זאת רק לאחר שפוטרה. למשל, כאשר נודע לעובדת רק בחודש השני שהיא בהריון ואז התברר לה שכאשר פיטרו אותה, לפני 3 שבועות, היא כבר היתה בהריון... במקרה כזה העובדת יכולה להתקשר למקום העבודה שלה, לאחר שפוטרה, ולבקש מהמעסיק שיחזיר אותה לעבודה מכיוון שהיא היתה בהריון בזמן שפוטרה (כיום, באמצעות מסמכים רפואיים מתאימים אין קושי להוכיח שהעובדת היתה בהריון בפועל בזמן הפיטורים) במידה והמעסיק לא יחזיר אותה לעבודה קיימת לה עילת תביעה טובה.


לעיל הובאו רק תמצית הדברים וכמובן שאין בכך כדי למצות את כל החקיקה ואת הפסיקה בנושא ויש להתייעץ עם עו"ד בכל מקרה לגופו.

 כותב המאמר הינו עו"ד רון אובוז המתמחה בדיני אינטרנט, דיני עבודה והוצאה לפועל. עו"ד אובוז מספק ייעוץ משפטי במגוון תחומים ללקוחות מרכז העסקים של c.v.pool. לפרטים נוספים ולייעוץ ראשוני אנא פנו אלינו 9874*, info@cvpool.co.il
* אין באמור לעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי. כל המסתמך על המידע דלעיל עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

* מטעמי נוחות הכתיבה בלבד, חלק מן הכתובים מנוסחים בלשון זכר, אך הם מתייחסים, כמובן, לגברים ונשים כאחד. C.V.POOL מאמינה בשיוויון זכוות מלא ואיסור אפלייה תעסוקתית.
** הדברים האמורים נכונים במקרים רבים, אך אין בהם בכדי להוות שידול, הכוונה או יעוץ אישי ומומלץ לבחון כל מקרה לגופו.
*** כל הזכויות שמורות. נשמח לשתף ידע מקצועי זה עם כל מי שנזקק לו. עם זאת, אין להעתיק, לשכפל, ו/או לבצע בדברים האמורים כל שימוש אחר ללא אישור מפורש בכתב מטעמנו.

צוות C.V.POOL ישמח לסייע בכל דבר ולהעמיד לרשות לקוחותנו את הפתרונות היעילים ביותר לגיוס עובדים. לפרטים ניתן לפנות, ללא התחייבות, לטל' 03-6207373.
חזרה לרשימת המאמרים