כניסה למועמד רשום

* כתובת דוא"ל

* סיסמה

כניסה למעסיק רשום

* כתובת דוא"ל

* סיסמה

זכור אימייל וסיסמה לכניסה הבאה


הקרקע נשמטת מתחת לרגלי העסק

 

נערך ונכתב ע"י עו"ד מיכאל אברהם

 

זהו חלום הבלהות של כל מעסיק אבל לרבים מהם הסיוט הופך למציאות.

לעיתים מדובר ברגע מסוים, כמו לקוח גדול שפשט את הרגל והותיר חוב ענק, שריפה שכילתה את המפעל, מחלה פתאומית/תאונה שפקדה את בעל הבית ולעיתים מדובר בתהליך מתגלגל שראשיתו מתגלה בדיעבד כמו גירעון מתמשך, בעיות בתזרים מזומנים, חוסר ערנות למגמות וכיוונים חדשים בשוק, נגיסה הולכת וגדלה של מתחרים.
בדרך כלל כדור השלג ייעצר בפתחו של מנהל הבנק שיורה לנתק את בלוני החמצן.

ביסוד ההחלטה האם להניח לעסק לחדול עומד המבחן הכלכלי הטהור הבוחן את מאזן הנכסים וההתחייבויות.קרי, האם ההתחייבויות/החובות גדולים מסה"כ הנכסים באופן שלא ניתן עוד להחיות את העסק?????

זהו מצב שכורך בחובו מסכת לחצים אדירה, שכן בדרך כלל מדובר בעצירת האשראי ע"י הבנק שממוטט את העסק כמגדל קלפים, הצ'קים חוזרים לספקים, השמועה מתלקחת כמו אש בשדה קוצים ומתחיל מחול שדים, ספקים ולקוחות מתנפלים לעיתים ממש באלימות על חצרי העסק על מנת להציל את סחורתם או פשוט להעמיס מכל הבא ליד.

ההתמודדות עם העובדים קשה לא פחות ותובעת כוחות נפש אדירים על רקע האמון ומערכות היחסים האישיות, לצד מפחי נפש ורגשות אשם כבדים.

אך למרות העומס הנפשי הרב, ובתוך מחול השדים המטורף ותחושת איבוד השליטה חשוב להתעשת ולפעול בשיקול דעת על מנת לנהל את המשבר ולצאת ממנו "בחיים" אם בדרך של שיקום/ הבראה, אם בדרך של פשיטת רגל/פירוק ואם בכל דרך חוקית שתוביל לתוצאה המיוחלת.

בהליך זה בעל העסק נדרש להחלטות מכריעות, נכונות ואמיצות שישפיעו בהכרח על סיכויי ההצלחה , בכל הליך משפטי או דרך שיבחר לנקוט, יביט ויבחן ביהמ"ש לאחור בזכוכית מגדלת את תום הלב וכשרות הפעולות וההחלטות באותם ימים קריטיים ולעיתים באותם שעות גורליות.

להלן מספר אפשרויות ודילמות שעומדות בפני בעל העסק:

• גיבוש תוכנית הבראה במסגרת בקשה להקפאת הליכים.

• גיבוש הסדרי נושים מחוץ לכותלי ביהמ"ש.

• בקשה לאיחוד תיקים /מוגבל באמצעים בהוצל"פ.

• בחינת הליכה להליכי פירוק/פשיטת רגל בין אם מדובר ביעד סופי או באסטרטגיה זמנית.

• בחינת התרחישים הכלכליים ליום שאחרי...

• בחינה מעמיקה של ההליך והשפעתו על בני משפחתו של בעל.

זוהי רשימה חלקית של לבטים וצמתים שאינם קיימים במהלך הרגיל של העסקים ועל כן אינם מוכרים לבעל העסק, הואיל ומדובר בהחלטות הרות גורל אומר בביטחון כי יש להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום ועוסק בו כתחום עיקרי.

ליוויתי בעלי עסקים רבים שנקלעו למשבר כלכלי וראו בתחילת הדרך "את הקרקע נשמטת ואת השמיים נופלים". אך תוך ליווי צמוד ונקיטת ההליכים המשפטיים הנכונים אט אט חזר החיוך על פניהם וכיום הם בדרך חדשה, לאחר הגיעו להסדר עם הנושים או קיבלו הפטר מחובותיהם ע"י בית המשפט המחוזי.

חשוב לומר, שאין מדובר בפתרון קסמים ( למרות הגלימה שמזכירה מעט את זו של הקוסם) אלא בתהליך ממושך בו ניתן אמנם לקבל את הגנת בית המשפט, אך נדרש שיתוף פעולה הדוק של הלקוח עם עוה"ד, עם כונס הנכסים הרשמי ועם ביהמ"ש.

עורך הדין מלווה את הלקוח ובדרך כלל גם את משפחתו הקרובה, אשר לשיתופה ותמיכתה בתהליך משקל משמעותי בסיכויי הצלחתו.

 

עצתי: אם נקלעת למצב של חדלות פירעון, נהל את המשבר ואל תיתן לו לנהל אותך !!!.

 


*פרטי המחבר שמורים במערכת.

מרכז העסקים של C.V.POOL ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה. ניתן להתייעץ עמנו באופן דיסקרטי וללא התחייבות. אנחנו כאן לרשותכם 03-6207373.

* מטעמי נוחות הכתיבה בלבד, חלק מן הכתובים מנוסחים בלשון זכר, אך הם מתייחסים, כמובן, לגברים ונשים כאחד. C.V.POOL מאמינה בשיוויון זכוות מלא ואיסור אפלייה תעסוקתית.
** הדברים האמורים נכונים במקרים רבים, אך אין בהם בכדי להוות שידול, הכוונה או יעוץ אישי ומומלץ לבחון כל מקרה לגופו.
*** כל הזכויות שמורות. נשמח לשתף ידע מקצועי זה עם כל מי שנזקק לו. עם זאת, אין להעתיק, לשכפל, ו/או לבצע בדברים האמורים כל שימוש אחר ללא אישור מפורש בכתב מטעמנו.

צוות C.V.POOL ישמח לסייע בכל דבר ולהעמיד לרשות לקוחותנו את הפתרונות היעילים ביותר לגיוס עובדים. לפרטים ניתן לפנות, ללא התחייבות, לטל' 03-6207373.
חזרה לרשימת המאמרים